Modern Fındık Yetiştiriciliği Paneli Yapıldı

Noor Fındık Ltd. Firmasının katkıları ile Giresun Üniversitesi Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİFAM) tarafından, organize edilen “Modern Fındık Yetiştiriciliği Paneli” bugün (13.05.2014) saat 09.00’da Güre Yerleşkesi Rektörlük konferans salonunda yapıldı.

Bölgemiz ve ilimiz genelindeki fındık yetiştiriciliğine bilimsel ve modern bir bakış açısı getirilmesi hedeflenen Panele; Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Ahmet ERGİN, GİFAM Müdürü Öğr. Gör. Ali TURAN, üniversitemiz akademik-idari personelleri ve öğrenciler ile fındık üreticileri ve davetliler katıldılar.

GİFAM Müdürü Öğr. Gör. Ali TURAN ve Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet ERGİN, açılış konuşmalarında panel katılımcılarını selamlayarak, ilimizde ve fındık yetiştirilen bölgelerde mevcut fındık yetiştiriciliği ve modern fındık yetiştiriciliği uygulamaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, fındık yetiştiriciliğinde kalite ve verim artışı için izlenmesi gereken yöntem ve politikalara dikkat çektiler. Rektör Vekili Prof. Dr. ERGİN konuşmasının sonunda; şampiyon olarak birinci lige çıkan Giresunspor’u tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Panelin açılış oturumuna, 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat SULLİVAN başkanlık yaparken,
NOOR Fındık Ltd. firması Tarım Danışmanı ve Sosyal Projeler Koordinatörü Özer AKBAŞLI,

Fındık yetiştiriciliğinin mevcut durumu ve Çocuk İşçiliği

Keşap Fındık Üreticileri Birliğinden Mustafa ŞAHİN,

Fındıkta iyi tarım uygulamaları Keşap örneği,

Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK,

Fındık bahçelerinde önemli zararlılar,

Konularında konuşma ve sunumlarını yaptılar.

Panelin ilk bölümü Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet ERGİN tarafından oturum katılımcılarına üniversitemiz teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

Aynı zamanda panelin ikinci bölümünü de yöneten Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İSLAM,

Bahçelerde yenileme ve dikim işleri konulu sunumunu yaptı.

Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan KIZILCI,

Fındık yetiştiriciliğinde kültürel uygulamalar, toprak işleme, budama, gübreleme,

Öğr. Gör. Ali TURAN

Fındıkta hasat ve harman,

Prof. Dr. Sebahat SULLİVAN,

Organik fındık yetiştiriciliğinde zararlılarla mücadele

Konularında sunumlarını yaptılar.

Katılımcı plaketlerinin sunumuyla panel sona ererken, panel katılımcıları öğleden sonra Tirebolu’ya giderek örnek modern fındık bahçesi gezisi yaptılar.